Karol Narodowiec w Art Brut

Karol Narodowiec

Dzisiaj mam dla państwa coś zupełnie nowego, coś czego w lubelskiej galerii Art  Brut jeszcze nie było – małe przedstawienia figuratywne i abstrakcyjne z gliny, których autorem jest Karol Narodowiec.

Karol urodził się 10-07-1979 roku. Jest więc zodiakalnym rakiem. Początek zainteresowania sztuką, sięga u niego czasów licealnych, kiedy to w wieku lat 18 kupił sobie nożyk do rzeźbienia w drewnie . Efektem tej inwestycji były: małe figurki zwierząt, lufki, fajeczki oraz małe ludzkie główki. Artysta postanowił dalej rozwijać się w tym kierunku i podjął naukę w Stowarzyszeniu –Małopolskim Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie, który ukończył w 2005 roku. Początkowo podobało mu się pisanie ikon. Kształcił się też na wielu innych polach: wikliniarstwie, ceramice, rzeźbie, malarstwie, formach użytkowych, a nawet hafcie, tkactwie czy koronce.

Sztuka jest dla artysty przekazem myśli, idei i uczuć. Tworzenie sprawia mu radość i daje satysfakcję z przekazu zawartego w dziele. Jego marzeniem jest tworzyć rzeczy trwałe i uniwersalne, trafiające do innych.

Oprócz rzeźb Karol tworzy również bębny z drewna, sznura i skóry. Są to głównie instrumenty typu Konga i Djemba. Nie ogranicza się jednak do samego wyrobu instrumentów- sam jest muzykiem. Gra na gitarze, bębnach, mandolinie, oraz instrumentach klawiszowych. Tworzy też własne piosenki pisząc teksty i układając muzykę. Sam lubi słuchać muzyki reggae, blues, folk, klasycznej czy starego rocka.

Karol opowiada anegdotę: „Kiedy zaczynałem rzeźbić w drewnie, mocno skaleczyłem się dłutem, stwierdziłem więc, że drewno jest zbyt niebezpieczne, a glina dużo mniej urazowa, oraz łatwiej nadawać jej skomplikowane formy.

Karol jest nie tylko artystą, ale i prawdziwym rzemieślnikiem – uczył się na warsztatach budowy pieca z cegły i gliny. Ma też za sobą naukę  renowacji zabytków architektury, w czym uzyskał tytuł czeladniczy. Jego wykształcenie dopełnia świadectwo licencjata na UMCS w Lublinie, na kierunku: „ Turystyka i rekreacja”.

Do tej pory prace rzeźbiarza można było zobaczyć w galerii „Pod czwórką” w roku 2017.

Artysta tworzy formy figuratywne przedstawiające zwierzęta i postacie, ale też formy abstrakcyjne o przeznaczeniu użytkowym (np. lampy oliwne czy świeczniki ). Przedstawienia maja często charakter karykaturalny, ich cechy szczególne są wyolbrzymione, jak na przykład w figurkach świni czy krokodyla. Ciekawymi, jeśli chodzi o formę są figurki jeźdźca, ptaka czy słonia (z trąbą „na szczęście”),oraz zestaw żab, które zdają się przenikać wzrokiem odbiorcę. Na uwagę zasługują też lampy oliwne, barwne świeczniki, czy też popielniczki w kształcie liścia czy motyla.

Prace są białe, połyskliwe lub wręcz przeciwnie, zadziwiają barwnością przy jednoczesnym monochromatyzmie (kolor niebieski, czerwony czy zielony).

Artysta przedstawia też dwie rzeźby w drewnie, będące echem jego dawnej twórczości. Charakteryzują się one oszczędnością i prostotą formy.

Wystawiane prace są przyjemne w odbiorze, przynoszą radość patrzącemu, nie mając ideologicznego zacięcia. Są to formy dość proste przy jednoczesnej finezji wykonania.

Zapraszam na wystawę Karola Narodowca, która odbędzie się w galerii Art Brut, znajdującej się w Centrum Kultury w Lublinie przy ulicy Peowiaków 12 -w dniach: 01-06-2022 – 30-06-2022. Termin wernisażu/finisażu zostanie ogłoszony na Facebooku.

Pin It on Pinterest